Opublikowane: 2008-04-01

Właściwości cementów zawierających różne frakcje ziarnowe krzemionkowych popiołów lotnych

Ewelina Tkaczewska

Abstrakt

Artykuł analizuje możliwość zastosowania w technologii cementu różnych frakcji ziarnowych popiołów lotnych. W badaniach zastosowano krzemionkowe popioły lotne z węgla kamiennego z trzech sekcji odpylania elektrofiltru. Z partii materiału, pobranej z każdej sekcji elektrofiltru, wyodrębniono dwie frakcje ziarnowe popiołów, tj. 0 ÷ 16 i 16 ÷ 32 µm. Ocenę wpływu tych frakcji popiołów na właściwości cementu oparto o wyniki badań ilości ciepła i kinetyki jego wydzielania w początkowym okresie hydratacji, zawartości Ca(OH)2, stopnia hydratacji alitu (C3S) oraz czasu wiązania, wytrzymałości na ściskanie, mikrostruktury i odporności na korozję siarczanową. Najkorzystniejsze rezultaty uzyskano dla cementu zawierającego frakcję 0 ÷ 16 µm popiołów z 3 sekcji. Popioły te pozwalają otrzymać cement CEM II/A-V 52,5N i CEM IV/A-V 42,5R. Po 2 latach, przy 40% dodatku tych popiołów, ekspansja zaprawy jest 20-krotnie niższa niż zaprawy z cementu portlandzkiego, a jej wytrzymałość kształtuje się na poziomie 88,5 MPa.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Tkaczewska, E. (2008). Właściwości cementów zawierających różne frakcje ziarnowe krzemionkowych popiołów lotnych. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 7(4), 47–80. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v7n4p47

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.