Opublikowane: 2005-04-01

Odkształcenia mostowych konstrukcji gruntowo-powłokowych

Czesław Machelski , Bernard Michalski

Abstrakt

W pracy przedstawiono dwa przykłady obiektów o konstrukcji gruntowo-powłokowej: pierwszy o minimalnym czasie realizacji (kilku dni) oraz drugi wykonywany z zastosowaniem klasycznej technologii budowy tych konstrukcji. Na podstawie wyników badań wybudowanego, klasycznego obiektu wykazano, że pod oddziaływaniem pulsacyjnym zasypka gruntowa mimo, że jest ograniczona od góry nawierzchnią drogową a od dołu powłoką, zachowuje się jak ciało sypkie. Ta cecha, charakterystyczna dla obiektów gruntowo-powłokowych jest więc wspólną dla konstrukcji budowanych i użytkowanych. Koncepcję oddziaływania pulsacyjnego oraz odpowiedniego obciążenia naziomu (balastowania) obiektu w trakcie budowy wykorzystano do realizacji konstrukcji liniowej o przekroju rurowym. Ułożenie powłoki na słabym podłożu umożliwiło znaczne uproszczenie technologii i skrócenie czasu realizacji obiektu. Rozpatrywane dwa zupełnie różne obiekty mostowe z grupy konstrukcji gruntowo-powłokowych łączył jednolity sposób oddziaływania na powłokę poprzez wibrację zasypki gruntowej. W badaniach obydwu obiektów stwierdzono jednakowe zachowanie się zasypki gruntowej pod tym oddziaływaniem jako ciała sypkiego.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >> 

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Machelski, C., & Michalski, B. (2005). Odkształcenia mostowych konstrukcji gruntowo-powłokowych. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 4(2), 91–110. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v4n2p91

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.