Opublikowane: 2022-06-29

Badanie deformacji powłoki ekologicznego obiektu gruntowo-powłokowego z wykorzystaniem pomiarów geodezyjnych

Czesław Machelski

Abstrakt

Przedstawiony w pracy algorytm dotyczy przetwarzania danych w postaci współrzędnych punktów pasma obwodowego powłoki, uzyskanych z pomiarów geodezyjnych. Parametrem geometrycznym wykorzystywanym w pracy do badania deformacji powłoki w obiekcie jest zmiana krzywizny. Służy ona do szacowania momentu zginającego, a stąd – naprężenia normalnego w blasze falistej. Z rezultatów podanych w przykładach obliczeń analizowanej konstrukcji wynika możliwość określania miejsc o wartościach ekstremalnych. Do tego celu niezbędna jest gęsta siatka punktów pomiarowych utworzona z wykorzystaniem techniki geodezji precyzyjnej. Istotne znaczenie w szacowaniu naprężeń ma korekta geodezyjnej bazy pomiarowej. Wynika to z faktu, że punkty w pomiarze początkowym nie leżą na wycinku okręgu jako linii odnoszącej, wykorzystywanej do określenia deformacji powłoki.

Słowa kluczowe:

deformacja, obiekty gruntowo-powłokowe, pomiary geodezyjne, siły wewnętrzne.

Podobne artykuły

<< < 1 2 3 4 5 6 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >> 

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Machelski, C. (2022). Badanie deformacji powłoki ekologicznego obiektu gruntowo-powłokowego z wykorzystaniem pomiarów geodezyjnych. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 21(2), 133–149. https://doi.org/10.7409/rabdim.022.008

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.