Opublikowane: 2008-04-01

Propozycja zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju w modernizacji mostu

Tomasz Siwowski

Abstrakt

Zrównoważony rozwój (ang. sustainable development) jest filozofią rozwoju społeczno-ekonomicznego zharmonizowanego z poszanowaniem środowiska. Ogólnym założeniem tej filozofii jest zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko, spowodowanego wykorzystywaniem zasobów w sytuacji wzrostu gospodarczego. Dlatego zaleca ona działania w celu zminimalizowania negatywnego wpływu produktów na środowisko we wszystkich fazach cyklu ich życia tj. „od kołyski po grób”. Działania te opierają się na wiedzy, jakiej dostarcza analiza cyklu życia, w której wykorzystuje się odpowiednie narzędzia, służące do oceny i porównania materiałów, konstrukcji, technologii i procesów pod kątem zrównoważonego rozwoju. Oszacowanie kosztów oraz oddziaływania obiektu na środowisko w ciągu całego cyklu życia jest przedmiotem dwóch rodzajów analiz: ekonomicznej oceny cyklu życia (LCCA) oraz środowiskowej oceny cyklu życia (LCA). Wyniki otrzymane z tych dwóch analiz służą łącznie do oceny stopnia wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju przez porównywane warianty konstrukcyjne, materiałowe lub technologiczne. Przykładowe zastosowanie obu analiz do oceny wariantów modernizacji stalowego mostu kratownicowego jest przedmiotem niniejszej pracy. Porównawczą analizę kosztów i wpływów środowiskowych w ciągu cyklu życia mostu przeprowadzono dla trzech wariantów modernizacji mostu z wykorzystaniem nowej płyty pomostu: żelbetowej, stalowej i aluminiowej. Ekonomiczna i środowiskowa ocena wariantów modernizacji umożliwiła holistyczne spojrzenie na dość powszechny współcześnie problem wymiany pomostu w tego typu obiektach. Jednocześnie uzyskane wyniki jednoznacznie wykazały, że zarówno koszty generowane w cyklu życia mostu, jak również związane z tym obciążenie środowiskowe były najmniejsze w przypadku pomostu aluminiowego. Tylko analiza cyklu życia może wykazać, że stosowanie w mostownictwie niekonwencjonalnych materiałów konstrukcyjnych o wysokiej trwałości (w tym przypadku stopu aluminium) jest działaniem w kierunku jak najlepszego spełniania zasad zrównoważonego rozwoju.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Siwowski, T. (2008). Propozycja zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju w modernizacji mostu. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 7(3), 55–91. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v7n3p55

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.