Opublikowane: 2014-04-01

Ocena nośności żelbetowego mostu płytowego z zastosowaniem badań nieniszczących

Łukasz Topczewski , Juliusz Cieśla

Abstrakt

W artykule przedstawiono proces określania nośności istniejącego obiektu mostowego oraz ustalenia zakresu i sposobu jego rewitalizacji na podstawie wyników kompleksowych badań nieniszczących i materiałowych. Ocena nośności obiektów mostowych eksploatowanych kilkadziesiąt lat lub starszych, jest zwykle utrudniona z wielu powodów: dokumentacja techniczna bywa niedostępna, wiedza o samej konstrukcji ulega zatarciu, często nieznane są przepisy, według których obiekt projektowano. Nastąpiły również zmiany fizykalnych cech materiałów wchodzących w skład konstrukcji oraz uszkodzenia powstałe w trakcie eksploatacji, które składają się na ogólny proces degradacji konstrukcji. W tej sytuacji zdobycie informacji o rodzaju i właściwościach materiałów oraz ich rozmieszczeniu, jak również na temat stanu wewnętrznego konstrukcji, wymaga przeprowadzenia zaawansowanych badań nieniszczących oraz badań materiałowych. W opisywanym przykładzie użyto metody GPR i profometru do określenia ilości zbrojenia oraz metody impact-echo i pull-out do określenia grubości płyty i klasy betonu.

Słowa kluczowe:

badania nieniszczące, modelowanie konstrukcji, most, nośność

Podobne artykuły

<< < 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Topczewski, Łukasz, & Cieśla, J. (2014). Ocena nośności żelbetowego mostu płytowego z zastosowaniem badań nieniszczących. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 13(2), 167–180. https://doi.org/10.7409/rabdim.014.012

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.