Opublikowane: 2021-06-24

Badanie wysokogatunkowych szklanych mikrokulek odblaskowych do oznakowania drogowego

Tomasz E. Burghardt , Anton Pashkevich , Kevin M. Wenzel

Abstrakt

Oznakowanie poziome stanowi niezbędny element bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warunkiem jego skuteczności jest zapewnienie odblaskowości, co uzyskuje się przez powierzchniową warstwę mikrokulek szklanych. W celu wykazania różnic między oznakowaniem poziomym cienkowarstwowym wykonanym w technologii tradycyjnej a nowoczesnymi rozwiązaniami przeprowadzono porównawcze badania terenowe czterech systemów oznakowania. Na podstawie pomiarów odblaskowości stwierdzono, że zarówno rodzaj farby, jak i mikrokulek znacząco wpływają na trwałość użytkową oznakowania. Zastosowanie farby wodorozcieńczalnej z posypką mikrokulek szklanych najwyższej jakości pozwoliło na ponad sześciokrotne zwiększenie trwałości użytkowej w porównaniu do systemu tradycyjnego. Z przeprowadzonej analizy finansowej wynika, że znacząco wyższe nakłady początkowe związane z cenami nowoczesnych materiałów zwracają się całkowicie dzięki większej trwałości użytkowej; w dłuższym horyzoncie czasowym przynoszą oszczędności na poziomie nawet 65%. W przeprowadzonych następnie analizach powierzchni mikrokulek pod mikroskopem optycznym i elektronowym obserwowano zarówno mikrokulki w stanie nienaruszonym jak i uszkodzone. Zaskoczeniem był charakter uszkodzeń mikrokulek, na których zamiast oczekiwanych zarysowań zauważono ubytki w kształcie kraterów.

Słowa kluczowe:

farba wodorozcieńczalna, mikrokulki szklane, odblaskowość, poziome oznakowanie drogowe, trwałość użytkowa, uszkodzenia mikrokulek szklanych.

Podobne artykuły

<< < 19 20 21 22 23 24 25 26 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.

Pobierz pliki

PDF (English)

Zasady cytowania

Burghardt, T. E., Pashkevich, A., & Wenzel, K. M. (2021). Badanie wysokogatunkowych szklanych mikrokulek odblaskowych do oznakowania drogowego. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 20(2), 125–138. https://doi.org/10.7409/rabdim.021.008

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.