Opublikowane: 2010-04-01

Środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji drogowych w Polsce

Anna Leniak-Tomczyk , Grażyna Łagoda

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Przedsięwzięcia drogowe mają charakter liniowy, co czyni proces inwestycyjny drogi szczególnie trudnym i złożonym, wymagającym zaangażowania dużego potencjału ludzkiego, czasochłonnym i bardzo kosztownym. W artykule przedstawiono kolejne etapy procesu powstawania dróg od fazy wstępnej po przekazanie drogi do użytkowania. Każdy etap budowy drogi w Polsce wiąże się z zagadnieniami z dziedzin ochrony środowiska i przyrody. W dobie rozwoju zrównoważonego, bez uwzględnienia w projekcie rozwiązań, które zagwarantują minimalizację oddziaływań inwestycji na środowisko, nie jest możliwe uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, co jest jednoznaczne z brakiem uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto, stosowane do budowy technologie i materiały także muszą być zgodne z założeniami ekorozwoju. W artykule omówiono wybrane zagadnienia środowiskowe obecne w trakcie procesu projektowego dróg (problem trasowania drogi, konsultacje społeczne, stosowanie urządzeń ochrony środowiska) oraz te, związane z procesem budowy (lokalizacja, zagospodarowanie i organizacja zaplecza budowy, gospodarka wodna i odpadami na budowie, deklaracje środowiskowe, recykling). Praca nie pretenduje do wyczerpania zagadnienia, przedstawiono jedynie wybrane aspekty, aby zwrócić uwagę na istotę i wagę problemów ochrony środowiska w złożonym procesie powstawania dróg.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Leniak-Tomczyk, A., & Łagoda, G. (2010). Środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 9(2), 31–52. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v9n2p

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.