Wymiarowanie zbrojeń geosyntetycznych w konstrukcjach z gruntu zbrojonego zgodnie z przepisami Eurokodu 7
Janusz Sobolewski
Abstrakt
Przedstawiono zasady wymiarowania zbrojeń geosyntetycznych w oparciu o przepisy EC 7 z dostosowaniem do polskich uwarunkowań. W dużej części przejęte zostały zalecenia zawarte w Instrukcji ITB 429/2007, dotyczące sposobu prognozowania długoterminowej wytrzymałości obliczeniowej i charakterystycznej zbrojenia. Przedstawione zalecenia umożliwiają projektowanie konstrukcji z gruntu zbrojonego z uwzględnieniem pierwszego i drugiego stanu granicznego. Autor podkreślił w szczególności, że w dokumentacji projektowej i przetargowej koniecznym jest podawanie informacji dotyczącej systemu normowego, w jakim sporządzone zostały obliczenia statyczne. W specyfikacjach, poza wartością wytrzymałości obliczeniowej, należy zamieszczać wymagania dotyczące: wartości wytrzymałości charakterystycznej dla danego dopuszczalnego wydłużenia zbrojenia oraz wartość wskaźnika zazębienia się zbrojenia z gruntem. Właściwy wybór siatki zbrojeniowej powinien być poparty wynikami doświadczeń, obejmujących wyznaczanie wartości wszystkich współczynników materiałowych i dopuszczalnego stopnia obciążenia.
Sobolewski, J. (2010). Wymiarowanie zbrojeń geosyntetycznych w konstrukcjach z gruntu zbrojonego zgodnie z przepisami Eurokodu 7. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 9(2), 73–86. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v9n2p73
Cited by / Share
Pobrania
Statystyki pobrań nie są jeszcze dostępne.
Janusz Sobolewski
Afiliacja:
Huesker Synthetic GmbH, Niemcy
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.