Opublikowane: 2016-02-04

Właściwości betonów cementowych modyfikowanych krzemionkowym popiołem lotnym aktywowanym mechanicznie

Jacek Zygmunt , Grzegorz Prokopski

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań wytrzymałości na ściskanie, nasiąkliwości oraz skurczu betonów wykonanych z zastosowaniem aktywowanego mechanicznie krzemionkowego popiołu lotnego. Aktywowanie popiołu polegało na rozbiciu części ziaren, głównie ziaren większych oraz ziaren zawierających wewnątrz pustki powietrzne. W wyniku rozdrabniania nastąpiło zwiększenie powierzchni właściwej popiołu, otwarcie przestrzeni wewnątrzziarnowych oraz powstanie mikropęknięć na powierzchni ziaren. Efektem było zwiększenie aktywności popiołu i modyfikacja struktury stwardniałego zaczynu. Badania przeprowadzono po 7, 28, 56, 84 i 168 dniach dojrzewania (wytrzymałość betonu na ściskanie) oraz po 28, 56 i 84 dniach dojrzewania (nasiąkliwość betonu). Skurcz betonu badano przez okres 6 miesięcy. Wykonano mieszanki betonowe o zmiennym udziale popiołu lotnego w spoiwie (Pl/C = 0,2; 0,4; 0,6), jak również o zmiennej proporcji wody do spoiwa (W/S = 0,350; 0,425; 0,500). Stwierdzono, że zastąpienie popiołu nie aktywowanego popiołem aktywowanym spowodowało wzrost wytrzymałości betonu na ściskanie oraz spadek jego nasiąkliwości już po 28 dniach twardnienia, niezależnie od proporcji Pl/C oraz W/S, nie miało natomiast wpływu na skurcz betonu.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Zygmunt, J., & Prokopski, G. (2016). Właściwości betonów cementowych modyfikowanych krzemionkowym popiołem lotnym aktywowanym mechanicznie. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 8(2), 63–85. Pobrano z https://rabdim.pl/index.php/rb/article/view/v8n2p83

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.