Opublikowane: 2013-02-01

Badania polowe stalowego przepustu łukowego o dużej rozpiętości podczas układania zasypki

Bartłomiej Kunecki , Leszek Korusiewicz

Abstrakt

Przepusty podatne ze stalowych blach falistych są stosowane w budownictwie od wielu lat, z pierwszym odnotowanym zastosowaniem w roku 1931. Od tego czasu popularność tego typu konstrukcji znacznie wzrosła. Artykuł opisuje badania polowe jednego z dwóch identycznych przepustów podatnych o dużej rozpiętości, zbudowanych na autostradzie A4 w pobliżu Bolesławca. Rozpatrywana konstrukcja służy jako przejście dla zwierząt i jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Europie. Badany obiekt jest niskoprofilowym, metalowym łukiem o długości 75 m, rozpiętości 19,5 m i wysokości 6 m. Głównym celem prowadzonych badań była ocena zachowania się konstrukcji złożonej z dwóch identycznych przepustów łukowych podczas procesu zasypywania gruntem. Mierzono pionowe i poziome przemieszczenia oraz odkształcenia metalowej powłoki przepustu. Wyniki badań przedstawiono na wykresach i w tablicach.

Słowa kluczowe:

badania polowe, naprężenia, odkształ- cenia, przepust stalowy, ugięcia przepustu, zasypywanie

Podobne artykuły

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Kunecki, B., & Korusiewicz, L. (2013). Badania polowe stalowego przepustu łukowego o dużej rozpiętości podczas układania zasypki. Roads and Bridges - Drogi I Mosty, 12(3), 283–295. https://doi.org/10.7409/rabdim.013.020

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.